Městská knihovna Železná Ruda : BŘEZEN MĚSÍC ČTENÁŘŮ

Městská knihovna

Zahradní 403
340 04 Železná Ruda

Tel: 376 387 023
e-mail: knihovnaruda@tiscali.cz

Březen měsíc čtenářů

 

3. března o třetí vyučovací hodině navštívila knihovnu první třída. V prvouce měli stránku věnovanou knihovně, a tak se přišli podívat, jak to v knihovně chodí na živo a co všechno je nutné s knihou udělat, než se dostane ke čtenáři (objednávka-katalogizace-kód-popis knihy-štítek na hřbet-razítko na začáteka konec + všechny strany končící číslicí 17 - obal). Děti celému procesu přihlížely a knihy směly orazítkovat. Když jsme knihu obalili a tím dokončili proces, vrhli jsme se na projekt ŠKOLA NARUBY.

ŠKOLA NARUBY

Jedná se o „žákovské knížky pro rodiče“ (tatínky, maminky, babičky, dědečky, tetičky, ...). Do žákovské se zapisuje jen to, co se týká četby. Konkrétně toho, co čtou rodiče dětem před spaním. Zapíše se kdo, kdy, z čeho a jak dlouho četl a děti ho za to odmění známkou, což stvrdí svým podpisem. Díky tomuto projektu je možné rozvíjet dětskou fantazii formou četby (určitě lepší než TV), společně strávený čas může pomoci utužit rodinná pouta a celkově si myslím, že je to moc hezká akce.

V březnu byly ještě plánované akce pro druhou třídu a pro Broučky a Sluníčka z mateřské školky, ale ty už jsme bohužel nestihli zrealizovat. Knihovny jsou v celé České republice až do odvolání uzavřeny a výjimkou není ani ta naše. Až se knihovna opět otevře, čeká nás mnoho opatření, která jak doufám, budeme všichni dodržovat. Vždyť se jedná

o zdraví nás všech. Knihy jdou z ruky do ruky, a to v současné době není úplně ideální. Budeme se muset trochu přizpůsobit, ale o tom si povíme až v dalším článku. V tuto chvíli ještě nejsou předpisy pro knihovnickou činnost zcela doladěné. Mezitím můžete využívat stránky Moravské zemské knihovny: https://protiviru.knihovny.cz/ či Databáze knih: https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni?fbclid=IwAR1Ajf7NhEaXPrU55tOWQCBzHjM7rf-weH2IOXMVJYI8_i7CVB4aWfnrWwo, kde je k dispozici ke stažení spousta e-knih zdarma. Databáze knih navíc nabízí i mnoho knih z povinné literatury pro maturanty či pro účely školních čtenářských deníků pro základní školy ke stažení také zdarma!

Všechny výpůjčky z Městské knihovny Železná Ruda jsou prodlouženy do 30. 6. 2020.

Pevné zdraví a veselou mysl Vám za knihovnu přeje

Aneta Šárka Soukupová,

knihovnice