Městská knihovna Železná Ruda : PROSINEC V KNIHOVNĚ

Městská knihovna

Zahradní 403
340 04 Železná Ruda

Tel: 376 387 023
e-mail: knihovnaruda@tiscali.cz

Prosinec v knihovně

 

Prosinec v knihovně

Již 3. 12. přišla do knihovny 4. třída, abychom dokončili práci o lichožroutech. Přečetli jsme si úryvek o lichožroutím vzhledu, a tak mohly děti doplnit jména do prázdných kolonek pod jednotlivé lichožrouty. Pak jsme se zaměřili na sudá a lichá čísla a na to, co by tak ještě lichožroutům mohlo chutnat… 

Přemýšlejte také J.

10. 12., hned první vyučovací hodinu, přišla do knihovny 7. třída. Protože mají v doporučené literatuře v sekci fantasy knihu od J. K. Rowlingové – Harry Potter a Kámen mudrců, tak si mohli hned ověřit své znalosti o snad nejznámějším čaroději v připraveném testu.

Poté jsme si přečetli ukázky z knih Povídky malostranské, Kdo chytá v žitě, Společenstvo prstenu a Kosmova kronika, z básnické sbírky Slezské písně a ukázku ze hry Romeo a Julie. Děti byly moc hodné a hezky četly. Závěrem je čekala malá, sladká odměna.

Odpoledne téhož dne navštívila knihovnu ještě 8. třída. S osmou třídou jsme se zaměřili na vyhledávání knih v knihovnickém on-line katalogu. Děti vyhledávaly knihy z doporučené literatury pro osmý ročník, tedy knihy, které se jim určitě budou hodit. A aby to bylo zajímavější, došlo na soutěž dvou skupin – holek a kluků (kluky tedy doplňovala Terka, která jim nakonec nejvíce pomohla). Vyhrály holky, ale bylo to jen o chloupek. Z nalezených knih jsme si přečetli ukázky a děti je také měly za úkol zařadit do správného období.  

Pozadu nezůstala ani 9. třída, která se přišla podívat do knihovny 16. 12. hned první hodinu. Doporučená četba v deváté třídě se zabývá především reakcemi na první a druhou světovou válku. Proto si děti po úvodu a po prohlídce knihovny napsaly dva kvízy, týkající se 1. a 2. světové války (kvíz o 2. světové válce dopadl daleko lépe než ten o 1. světové válce). Ukázalo se, že děti v knihovnickém on-line katalogu vyhledávat moc neumí, a tak i s devátou třídou jsme vyhledávali knihy z doporučené četby. Každý deváťák si vyhledal tu, kterou slíbil přečíst na hodinu literatury. A protože bylo před Vánocemi a hlavně před dlouhými prázdninami, vypůjčili si je deváťáci domů, aby tak splnili četbu další knihy. 

Jako poslední dorazili do knihovny 17. 12. Broučci z mateřské školy.

S Broučky jsme hned na úvod napsali svá největší přání Ježíškovi. Poté jsme si povídali o adventním věnci a adventním kalendáři. Mezitím, co jsme si tak pěkně povídali, se nám dopisy pro Ježíška ztratily. Co teď? Abychom věděli, kde je hledat, museli jsme si přečíst příběh „Jak nebeský pošťák ztratil pytel dětských přání“ z knihy Čerti nikdy nespí od Jindřišky Kratschmarové. Dozvěděli jsme se, že dopisy spadly do Ďáblovy rokle. Vydali jsme se je tedy hledat. Ve tmě, v nejzazším rohu knihovny, je schovával čertík u svého pekelného „ohýnku“.  Hurá, přece jen jsme je našli a zachránili! Poté si děti ještě vyluštily bludiště, prohlédly knihy, dostaly knižní i sladkou odměnu a rozloučily se. Tak zase příští rok! 

V průběhu měsíců října, listopadu a prosince navštívilo knihovnu všech devět tříd základní školy a všechny 3 třídy ze školky (4. třída dokonce 2x). Celkem 187 dětí!!! 

 

Dětské knihy pro Klokánek

V měsíci prosinci proběhla v knihovně rychlá akce „Knihy pro dobrou věc“, která byla zveřejněna na Facebooku Městské knihovny Železná Ruda. Zapojit se mohl každý, kdo má doma dětské knihy v dobrém stavu a těmto knihám jeho vlastní děti již odrostly. Čtenář tedy mohl knihy přinést do knihovny, kde se dozvěděl, že knihy poputují do janovického Klokánku (projekt Fondu ohrožených dětí).

Celkem bylo odvezeno 30 vánočně zabalených knih dětem pod stromeček. 

Tímto bych ráda poděkovala paní Vendule Pospíšilové a Markétě Hřebíkové.

Další knihy byly věnovány z knihovnického skladu a také moje maličkost přispěla. 

Akce se bude určitě opakovat, už v dubnu můžeme dát další várku knih dětem z Klokánku na Velikonoce! 

 

Čtenářská výzva – nezapomeňte plnit naši čtenářskou výzvu. V lednu čteme:

1) Kniha, jejíž autor letos oslaví kulatiny (příklady knih v minulém vydání ŽZ)

2) Kniha, která má v názvu den v týdnu (příklady knih v minulém vydání ŽZ)

V měsíci únoru se můžete těšit na knihy:

1) Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání (např. psycholog nebo detektiv – James Patterson a jeho série s Alexem Crossem, podnikatel – Padesát odstínů šedi – E. L. James, ředitelka ZOO – Žofka ředitelkou ZOO – M. Macourek a mnoho dalších, stačí si vybrat)

2) Kniha, která má na obálce květinu (např. Heřmánkové údolí – H. Körnerová, Námi to končí – C. Hooverová, Sedmilhářky – L. Moriarty a další). 

Tak hurá do toho, ať máme co nejdříve hotovo! J 

 

Dlužníci

Ráda bych prostřednictvím zpravodaje poprosila čtenáře, kteří mají kartičku číslo: 685, 818, 844, 869, 872, 882, 891, 892, 899 a 914,

aby uhradili v knihovně dlužné poplatky. Jedná se o sumu 20,- Kč a více. Děkuji.

 

Hezké lednové dny přeje

         Aneta Šárka Soukupová

         knihovnice