Městská knihovna Železná Ruda : LISTOPAD V KNIHOVNĚ

Městská knihovna

Zahradní 403
340 04 Železná Ruda

Tel: 376 387 023
e-mail: knihovnaruda@tiscali.cz

Listopad v knihovně

 

Listopad v knihovně

 

V listopadu se toho v knihovně událo opět mnoho. Navštívily ji tři třídy ze základní školy a jedna třída z mateřské školky, celkem 61 dětí. Byla odvezena další várka knih do knihobudek a pilně se připravují akce na nový rok, jako např. čtenářský klub nebo čtení čtenářské výzvy. 

4. třída

V pondělí, 18. 11., se přišla podívat do knihovny 4. třída. Ve škole, při hodině čtení, si děti přečetly úryvek z knihy Lichožrouti od Pavla Šruta. Proto jsme na tuto knihu navázali i v knihovně. Děti si ověřily své vědomosti o lichožroutech poslechem úryvku z knihy. Díky tomu pak mohly lehce vyplnit křížovku týkající se právě lichožroutů. 

A co vlastně takový lichožrout vůbec je? Všichni je máme doma. Každá maminka se vždy podiví, když do pračky dávala sudý počet ponožek a při doprání prádla vyndavá jen jednu ponožku z páru. Kam ta druhá zmizela? Jméno lichožrout pochází od Prof. Ing. René Kadeřábka, který dal tomuto jménu přednost před pojmem ponožkožrout. Potvrzuje totiž fakt, že se nám záhadně ztrácí vždy jen jedna ponožka a nikdy celý pár. Lichožrouti dělají z párů ponožek licháče. 

Ale protože si ho každý představuje ve své fantazii úplně jinak, tak jsme si ho tady v knihovně vyrobili. Jediné, co měli stejné, byly pohyblivé oči, jinak byl každý úplně jiný – modrý, zelený, velký, malý, dokonce i jeden obří a jeden s typickým lichožroutím chobotem J. Všichni ale byli moc krásní a děti si je hrdě odnášely domů. 

5. třída

Na třetí vyučovací hodinu přišla do knihovny 20. 11. pátá třída. Po představení a po základních informacích, co se v knihovně nedělá, se žáci rozlosovali do čtyř skupin a mohlo se začít. Protože mají v doporučené literatuře pro tento ročník Jaroslava Foglara, soustředila se celá hodina právě na toto téma. Nejdřív dostali kvíz, kde měli zodpovědět základní informace o J.F. a Rychlých šípech. Kvíz odevzdat a rychle na nový úkol – namalovat ježka v kleci. Poté měla každá skupina najít svoji knihu od J.F., ve které se dozvěděli další úkol – měli tam vložený ten samý kvíz jako na začátku, ale i s odborným textem, aby v něm mohli nalézt správné odpovědi. Ti nejrychlejší pak odevzdali opět vyplněný kvíz a dostali indicii k nalezení „pokladu“. Skupina, která si dala jméno „Knihožrouti“, nalezla v oddělení beletrie staré vydání Rychlých šípů. Skupina „NASA“ měla nejvíc správných odpovědí, skupina „Dvojky“ zase nejhezčího namalovaného ježka v kleci. Na závěr dostali za úkol sehrát scénku na vybranou kapitolu, ale to už necháme zase na další hodinu J.

6. třída

Šestá třída se ukázala 26. listopadu v knihovně v hojném počtu. Proto jsme neztráceli čas a hned udělali pět skupinek, na něž čekaly na daném stanovišti obálky s instrukcemi. 

Děti v šesté třídě probírají pohádky, pověsti, bajky, dobrodružnou literaturu, poezii a samozřejmě mají i vlastní četbu. Hodina v knihovně se proto nesla v duchu „bojové hry“, kdy děti hledaly určené knihy v knihovně (což se jim bude hodit, až je budou hledat na povinnou četbu). V knihách byly zadány pak další instrukce. Našli tak např. k vyplnění křížovku, kde využili své vědomosti o H. CH. Andersenovi, v pohádkách Boženy Němcové našli kvíz o této naší slavné spisovatelce, knihy K. J. Erbena skrývaly špatně napsané názvy jeho pohádek, které děti musely opravit. Ve Foglarových knihách pak měli připravenou práci s textem a doplnění odpovědí o Rychlých šípech. 

Dvě skupiny stihly i recitaci básní. V knihách od F. Hrubína a V. Sládka si měli vybrat jednu báseň a přede všemi ji zarecitovat, což zvládli krásně. Knihovnickou „bojovku“ vyhrála skupina 1 v těsném závěsu skupiny 2. Na ostatní zadané úkoly ještě čekají, takže se zase určitě brzy uvidíme.

Sluníčka

Už název této školkové třídy nabádá k sluníčkové tématice, takže poté, co jsme se pozdravili a Sluníčka mi předala krásný dárek – roztomilého čertíka a nádhernou záložku se zimní tématikou, jsme se pustili do čtení básničky od Františka Hrubína: Kolik je sluníček. Děti mají také svoji vymyšlenou básničku o sluníčku, kterou mi krásně zarecitovaly. 

Děti se také pilně připravují na příchod Mikuláše, čerta a anděla, a zvlášť ti čerti je prý zajímají, tak jsem si připravila pohádku U všech čertů od Jiřího Kahouna. Děti mi pak zase na oplátku ukázaly část programu na besídku, která se také týkala čertů. Společný čas jsme si krásně užili a při odchodu Sluníčka dostala malou, sladkou odměnu a krásného čertíka, kterého jim vyrobily děti ze školní družiny. Měli velkou radost. 

 

Čtenářská výzva v knihovně

Nechcete si v knihovně půjčovat knihy od stále stejného (oblíbeného) autora, ale chcete objevit nové a zajímavé knihy a autory? Chcete se bavit? Chcete čelit výzvě? Dali jste si do nového roku předsevzetí, že budete víc číst? 

Pojďte se zapojit s knihovnou do Čtenářské výzvy roku 2020! Každý měsíc si přečteme dvě knihy na dané téma (měsíc červenec a srpen necháme na dovolenkový, vlastní výběr knih), které vyhlašuje již několikátým ročníkem web „Databáze knih“ (zde se můžete i registrovat a tím se zúčastnit slosování o 20 knih zdarma do další výzvy). A takto budeme mít v prosinci přečteno všech 20! V knihovně je na výběr nepřeberné množství knih, takže určitě nějakou vhodnou na

dané téma vybereme! Abychom měli trochu náskok, tak si odhalíme dvě témata na měsíc leden:

 

1) Kniha, jejíž autor oslaví v roce 2020 kulaté narozeniny.

Jo Nesbø (1960), Jeffery Deaver (1950), Nora Roberts (1950), Kateřina Tučková (1980), Håkan Nesser (1950) a mnoho dalších.

 

2) Kniha, která má v názvu den v týdnu.

V pondělí a ve čtvrtek – Táňa Kubátová, Ve čtvrtek budeme dospělí – Ilona Borská, Na plechárně. Sladký čtvrtek – John Steinbeck, Neděle jako stvořená pro vraždu – Zdena Frýbová. 

Takže krásné lednové čtení, přeji! J 

 

ŽeRu knihy – Železnorudský čtenářský klub

Všechny milovníky knih bych ráda pozvala na lednové posezení v knihovně, které se bude konat poslední lednový pátek, tedy 31. 1. 2020 od 17:00 hodin. Popovídáme si o (již doma přečtené) knize: Poslední aristokratka od Evžena Bočka. 

Tímto bych ráda poprosila všechny, kdo má Aristokratku doma, o zapůjčení této knihy knihovně, pokud ji mají již přečtenou, aby se dostala na všechny čtenáře, kteří se chtějí do čtenářského klubu zapojit. Moc děkuji!!!

 

 

V prosinci bude od 23. 12. do 31. 12. 2019 v knihovně zavřeno! 1. 1. 2020 je státní svátek, tudíž bude také zavřeno.  

Uvidíme se tedy s novým čtenářským elánem v pondělí 6. 1. 2020. 

 

Krásné prožití vánočních svátků, pod stromečkem hodně knížek a do nového roku hlavně zdraví přeje 

 

        Aneta Šárka Soukupová

        knihovnice